Z psychoterapii psychodynamicznej może skorzystać każdy kto cierpi, czuje się samotny, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa paraliżujący lęk i głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości , cierpi na bezsenność, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych oraz sposobów zachowania.
Psychoterapia indywidualna jest szczególnie skuteczna w leczeniu następujących zaburzeń:
Wsparcie w kryzysie emocjonalnym celem jest uzyskanie wsparcia w radzeniu sobie z przeżywanymi emocjami dotyczącymi np. sytuacji straty, śmierci osoby bliskiej, rozstania, bądż innej trudnej zmiany w życiu, zrozumienie zaistniałych wydarzeń i swojego w nim miejsca budowanie wiary w siebie. Taka forma pomocy polega na kontakcie terapeutycznym skoncentrowanym na problemie wywołującym kryzys i obejmuje zapewnienie wsparcia emocjonalnego, redukowanie lęku, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, opiekę w okresie, kiedy dana osoba ma zaburzoną jasność myślenia i trudność w podejmowaniu właściwych decyzcji i działań. Wsparcie w kryzysie emocjonalnym nie jest psychoterapią.
Psychoterapia indywidualna to regularne spotkania (sesje psychoterapeutyczne), które odbywają się zazwyczaj 1 - 2 razy w tygodniu i trwają 45 min.
Psychoterapia krótkoterminowa, trwa około 12 sesji i jest skoncentrowana na próbie rozwiązania określonego problemu. Taka forma leczenia skierowana jest do osób które borykają się z konkretną trudnością i chciałyby poprawić czy zmienić ten aspekt swojego życia.
Psychoterapia długoterminowa to cykl spotkań, który nie posiada określonych ram czasowych, (zazwyczaj kilka lat – minimum 2 lata). Celem tego rodzaju terapii jest osiągnięcie pożądanej zmiany ( w jakości naszego życia, w przeżywaniu własnej osoby, innych ludzi i świata, w sposobie funkcjonowania), a także rozwój osobisty. Częstotliwość pracy terapeutycznej to 1-2 sesje w tygodniu.
Konsultacje
Każdy rodzaj terapii poprzedzony jest 1-3 konsultacjami, podczas których psychoterapeuta wstępnie diagnozuje problem i proponuje postępowanie dostosowane do indywidualnych problemów i możliwości pacjenta.