Analiza Więzi Prenatalnej to metoda wspierania przedurodzeniowej więzi między matką a dzieckiem. Ta forma pracy psychologicznej jest skierowana do kobiet w ciąży na różnych jej etapach. Aby osiągnąć optymalne z niej korzyści, warto zgłosić się w okresie między 20. a 25. tygodniem ciąży.
Dla kogo?
Analiza więzi prenatalnej to forma pracy psychologicznej, która jest skierowana do wszystkich kobiet będących w ciąży, które są zainteresowane pogłębieniem kontaktu z dzieckiem w brzuchu. W szczególności korzystanie z tej metody jest kierowane do kobiet, które doświadczają:
– trudności i ograniczeń w kontakcie emocjonalnym z dzieckiem w brzuchu;
– powikłań w trakcie ciąży;
– silnego lęku i niepokoju podczas ciąży;
– lęku przed porodem;
– chorób lub problemów psychicznych jeszcze przed ciążą i w trakcie jej trwania;
– wcześniejszych trudnych doświadczeń ciążowych i porodowych (np. poronienie, traumatyczny poród);
– mających trudną historię rodzinną związaną z ciążami i porodami w rodzinie pochodzenia.
Dlaczego Analiza Więzi jest tak ważna
Niemowlęta, które doświadczyły Analizy Więzi Prenatalnej, doświadczają bycia widzianym i słyszanym na głębokim poziomie. To sprawia, że czują się szanowane, są brane pod uwagę ich uczucia, myśli, odrębność. Rozwój mózgu jest intensywnie pobudzany, a zainteresowania i zaufanie dziecka do świata wzrasta.
Analiza Więzi Prenatalnej podkreśla jak ważne jest różnicowanie granic cielesnych między dzieckiem i matką. Pełne zróżnicowanie wpływa na stabilne cielesne ja dziecka. Gdy dziecko rozpoznaje, gdzie kończy się jego ciało, a gdzie zaczyna się ciało matki, może też rozpoznawać, co dzieje się wewnątrz niego. Z cielesnego self dziecka rozwija się w ten sposób jego ego, które również może być zróżnicowane od ego jego matki.